ESPERANTO KALBA

Programuotojai mano, kad mašininiam vertimui yra tinkamiausia esperanto kalba. Mašininio vertimo prototipe, sukurtame Olandijoje, ji naudojama tarpiniam tekstų vertimui iš anglų į prancūzų kalbą.

Esperanto kalba pagrįsta aštuoniais tūkstančiais žodžių, paimtų iš romaniškų ir germaniškų kalbų, leidžia suformuoti apie 80 tūkstančių sąvokų ir naudoti ją kaip tarpinę. Kompiuteris vers tekstus iš kelių kalbų į esperanto, o iš jos — į reikiamą kalbą.

KODĖL DELFINAI ŠOKINĖJA ?

Daugumas žmonių mano, kad delfinai jūroje šokinėja iš džiaugsmo, norėdami pažaisti, bet tai netiesa. Zoologai nustatė, jog šie gyvūnai šokinėja iš vandens tam, kad padidintų plaukimo greitį. Delfinas, plaukdamas 5m per sekundę ir iššokdamas iš vandens, per tą patį laiką nuplaukia 3m daugiau. Tai labai jiems svarbu vejantis žuvį.

PACIENTŲ PAGEIDAVIMAI

Dviejose Bostono ligoninėse buvo atlikti tyrimai. Norėta sužinoti pacientų nuomonę, kaip turėtų rengtis gydytojai. Pasirodo, kad nuo gydytojo išvaizdos daug priklauso ligonio nuotaika ir pasitikėjimas gydytoju. Gydytojas visuomet turi vilkėti baltu chalatu — medicinos autoriteto simboliu. Tokia psichologų nuomonė. 53% ligonių kategoriškai pasisakė prieš gydytoją, vilkintį džinsais; 23% — prieš gydytoją, avintį sportiniais batais — tai esanti nepagarba pacientui. Daugelis yra už tai, kad gydytojas nešiotų kaklaraištį, o moterys gydytojos — sukneles arba sijoną, bet ne kelnes.

ELEKTRONINIS LAIKRODIS BE BATERIJOS

Tuo pat metu šveicarų ir japonų firmų, gaminančių laikrodžius, specialistai surado kad iš rankinio elektroninio laikrodžio galima išmesti bateriją, nes jis gali užsivesti automatiškai, judinant ranką. Naujuose japonų firmos “Seiko” ir šveicarų “Jean d’Eve” laikrodžiuose nesubalansuoto smagratuko, besisukančio nuo mažiauso rankos judesio, energija perduodama miniatiūriniam generatoriui, kuris įkrauna mažą didžiulės talpos kondensatorių. Japoniškas laikrodis, panešiotas vieną dieną, sukaupia energijos trims dienoms, o šviecariškas — net 10 dienų. Kadangi susidaro energijos perteklius, abiejų firmų inžinieriai planuoja prie laikrodžio prijungti kalkuliatorių arba radijo imtuvą, televizorių. Tokio maitinimo bloką kartu su širdies stimuliatorium siūloma įsiūti sergantiems širdies ligomis.

GYVAČIŲ NUODAI MAŽINA KRAUJO SPAUDIMĄ

Hipertonija, arba aukštas kraujo spaudimas, yra pavojinga liga, kartais vadinama “tyliąja žmogžude”. Daugiau negu pusė hipertonikų nežino, kad jie serga, todėl ir nesigydo. Jiems gresia vainikinių kraujagyslių sutrikimas. JAV mokslininkai surado veiksmingą medžiagą nuo šios ligos. Ji gaunama iš Brazilijos prerijose gyvenančių gyvačių nuodų. Įkandus šioms gyvatėms, žmogus miršta dėl staigaus ir labai didelio kraujo spaudimo sumažėjimo. Mokslininkai išmoko iš tų nuodų gaminti tabletes.

LABAI UŽTERŠTA ŠIAURĖS JŪRA

Vakarų Vokietijos vyriausybės pranešimo dėl jūros ekologinės apsaugos duomenimis, į šią jūrą kasmet išmetama apie 11 tūkstančių tonų švino, 28 tūkstančiai tonų cinko, 950 tonų arseno, 350 tonų kadmio ir 75 tonų gyvsidabrio. Laivai ir gręžimo platformos išpila į jūrą iki 150 tūkstančių tonų naftos. Be to, kasmet jūroje specialūs laivai sudegina apie 100 tūkstančių tonų nuodingų atliekų. Todėl Šiaurės jūros ekologinė būklė, specialistų nuomone, yra apgailėtina. Tai gali privesti ne tik prie ruonių ir žuvų nykimo, bet yra rimtas pavojus ir žmonėms. Katastrofos dar galima išvengti, jeigu valstybės imsis žygių jūrai gelbėti.