Paukščių Takas masyvesnis nei manyta

     280 tūkstančių šviesmečių nuo Paukščių Tako centro pastebėta neįprasta galaktika, pavadinta Sekstanto nykštukės vardu.

     Australijos ir D. Britanijos astronomai atliko pirmąjį detalų šio įdomaus objekto stebėjimų ciklą. 3,9 m teleskopu jie gavo 14-os Sekstanto apylinkių žvaigždžių spektrus. Paaiškėjo, kad šešios iš jų tolsta nuo Saulės vienodu greičiu — apie 230 km per sekundę. Tai reiškia, kad visos jos priklauso Sekstantui. Daugumos kitų greitis gerokai mažesnis, vadinasi, tai daug arčiau mūsų esančios Paukščių Tako žvaigždės.

     Kadangi Saulė skrieja apie Paukščių Tako centrą, toldama nuo Sekstanto 220 km per sekundę greičiu, toji galaktika “keliauja” iš Paukščių Tako 78 km per sekundę greičiu. Tai didelis greitis palyginti su kitomis galaktikomis palydovėmis.

     Matyt, Paukščių Takas turi milžinišką masę. Jei būtų priešingai, objektai, judantys tokiais greičiais, netruktų išlėkti iš jo traukos zonos. Iki šiol astronomai nepakankami vertino Paukščių Tako masę. Tokias žinias duoda D. Britanijos žurnalas “New Scientist”.

Kompiuteris nustato gyvenimo trukmę

     Japonijos sveikatos apsaugos ir socialinio aprūpinimo ministerija sukūrė naują sveikatos tikrinimo sistemą. Tam pasitelkta kompiuterinė technika. “Jeigu jums pasiseks mesti rūkyti, gyvensite 3,7 m. ilgiau”, taip tvirtino vienam pacientui kompiuteris. Analizuodamas individualaus žmogaus fizinius rodiklius, gyvenimo būdą, elektroninis “pranašas” gana tiksliai pasako, kas laukia paciento ateityje.

     Kompiuteris nustato paciento būklę, atsižvelgdamas į daugybę duomenų: svorį, ūgį, arterinį kraujospūdį, cholesterino kiekį kraujyje, lėtines ligas, atsparumą įvairioms infekcijoms, taip pat alkoholio vartojimą, rūkymą, užsiėmimą sportu ir ypač laikymąsi dietos.

     Lygindamas esamą “pavyzdį” su statistikos vidutiniais duomenimis apie gyvenimo trukmę, epidemiologinę būklę paciento gyvenamojoje vietoje, dargi net tikimybę patekti į avariją, kompiuteris “praneša”, kiek tas ar kitas žmogus gyvens šioje žemėje. Jis taip pat pasiūlo būdus, kaip tapti sveikesniam ir prailginti gyvenimą.